A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Таганчанська громада
припинила діяльність, увійшла до складу Степанецької громади

Фітопрогноз на червень 2020 року

Дата: 12.06.2020 10:02
Кількість переглядів: 232

У  травні  на території Черкаської області  утримувалась нестійка, контрастна за температурою погода. Спостерігались  заморозки  над поверхнею ґрунту інтенсивністю від 0,4 до 2,50 . По всій  області проходили періодичні дощі. Місцями спостерігали замулення та механічні пошкодження посівів.

 Такі погодні умови  стримували  активізацію шкідників в посівах сільськогосподарських культур, одночасно підвищена вологість повітря сприяла  поширенню  хвороб.

 За підвищення температури   повітря  подальше активне розселення шкідників  проходитиме у червні. Випадання опадів  збільшить ураження рослин хворобами.

 Тому моніторинг фітосанітарного стану  сільськогосподарських рослин матиме важливе значення  в регулюванні чисельності шкідливих організмів, своєчасному застосуванні засобів захисту рослин.

Багатоїдні шкідники

У травні  відзначали малоінтенсивний літ лучного метелика на площах багаторічних  трав.  За сприятливих  погодних умов червня (температури повітря  22 – 25 С, опадів та наявність  достатньої кількості нектароносної рослинності)  літ  метеликів ймовірний і на площах  інших сільськогосподарських культур. На початку та під час масового відкладання яєць, після сильного льоту метеликів (10-50 екз. на 10 кроків) випускають трихограму вогнівкової раси.  Початок відродження гусениць лучного метелика  розпочнеться наприкінці І декади  червня в  багаторічних травах. За    появи на культурах гусениць лучного метелика  (ЕПШ на   рослинах пшениці, кукурудзи, соняшника, трав – 5-10 гусениць на кв.м;  сої , цукрових буряках – 4-5 гусениць на кв.м) рекомендується  застосовувати інсектициди з діючою речовиною: пірифос-метил, альфа-циперметрин,  дельтаметрин,  хлорантраніліпрол, флубендіамід, хлорпірифос+циперметрин та іншими  дозволеними до використання в Україні. 

В червні проходитиме літ  та яйцекладка стеблового кукурудзяного метелика у посівах кукурудзи, соняшника, проса, сорго, конопель (орієнтовно – викидання волоті у кукурудзи). Оптимальні умови у період спарювання імаго стеблового метелика і відкладання яєць - середньодобова температура повітря  +18-20 0С і сума опадів 60 - 90 мм. Обмежить шкідливість фітофага застосування біологічного засобу -  дворазовий випуск вогнівкової раси трихограми. Перше внесення трихограми потрібно проводити за фіксування початку льоту та яйцекладки (пошук яйцекладок починають після 3—4 днів від початку льоту), повторне — через 5—7 днів. Кратність внесення трихограми можна збільшувати за потребою.

ЕПШ стеблового метелика на кукурудзі у фазі 6 – 8 листків і після викидання волоті три кладки яєць на 100 рослин і 1-2 гусениці на одну рослину або через два тижні після максимального  льоту метеликів – 7 кладок яєць на 1 м2 або 5 кладок яєць на 10 рослин. За перевищення порогу шкодочинності рекомендується застосовувати дозволені до використання інсектициди.

Продовжуватиметься в червні літ метеликів підгризаючих совок (озимої, окличної), листогризучих  (совки -гамми, капустяної та ін.) Перепади температури повітря і дощі у травні  не сприяли  льоту совок. Тому активний їх літ проходитиме  у червні. Також у першій половині червня  розпочнеться літ  І покоління бавовникової совки.  На початку і вдруге – в період масового відкладання яєць метеликами совок випускають  трихограму.

В червні  проходитиме активне відродження  гусениць підгризаючих та листогризучих совок    в посівах зернових, просапних та овочевих культур  За  утворення осередків надпорогової чисельності гусениць (ЕПШ  у  посівах буряків – 1 – 2, кукурудзи, соняшнику, картоплі, інших просапних культур – 3-8, озимої пшениці 2-3 екз. на кв. м.)  застосовують інсектициди  згідно  «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» за регламентом існуючих технологій.  Обробітки краще проводити  в  найбільш уразливий період - виплодження  -  поява  гусениць другого віку, у вечірні години, коли гусінь харчується рослинами.

До середини червня  продовжуватиме завдавати  значної шкоди  рослинам цукрових буряків, соняшнику,  хлібних злаків, овочевих рослин, суниці, квітам,  пагонам молодих деревних рослин у розсадниках  жук кравчик.

Спостерігатиметься літ метеликів сонцевика будякового (чортополохівки). Відчутної шкоди рослинам сої, соняшнику, рицини, кукурудзи, овочевих і баштанних культур, іншим, передусім, засміченим посівам завдає гусінь фітофага. При  відродженні і живленні гусениць чортополохівки  (економічний  поріг  шкодочинності  -  1,5-2 гусениці  на 1 рослину)  заселені  шкідником  сільськогосподарські рослини  рекомендують  обробляти  інсектицидами з   діючою  речовиною  імідаклоприд+ лямбдацигалотрин,  хлорпірифос.

Продовжиться  формування популяцій  мишоподібних гризунів у нових стаціях за межами місць резервації.  Для попередження  пошкоджень за наявності 3-5 і більше колоній на гектарі слід  удаватися до використання дозволених в Україні біологічних препаратів та родентицидів.

Зернові та зернобобові культури

 На  рослинах озимих та ярих колосових культур  розвиватимуться, поширюватимуться та шкодитимуть комахи, спеціалізовані до цих культур:  п`явиці, злакові мухи, злакові попелиці, клопи, хлібні жуки та пшеничний трипс.

Збільшення чисельності та шкідливості сисних шкідників, зокрема злакових попелиць та пшеничного трипса, відбуватиметься  повсюди за   температури повітря 29 – 30 С і вологості повітря 35 – 50%. Поріг шкодочинності для пшеничного трипса -   50 – 100 екз на 100 помахів сачка або 8 – 10 особин на стебло, злакової попелиці  - у фазу колосіння – 8 – 10 особин на стебло, у фазу формування зерна – 10 – 20 особин на стебло.

Хлібні п`явиці ( червоногруда, синя)  зосереджені  в крайових смугах посівів озимих та ярих зернових культур.  В  І декаді червня   розпочнеться масове  відродження личинок.  Поріг шкодочинності -  1-2 личинки на стебло або 15% пошкодженої поверхні.

       Повсюди  ярим зерновим культурам  відчутної  шкоди  можуть завдавати  злакові мухи (шведські, гессенська), чорний хлібний пильщик. Личинки злакових мух живляться тканиною центрального листка та зачатком колоса (ЕПШ - 40-50 екз на 100 помахів сачком). Личинки хлібного пильщика прогризають міжвузля і живляться тканинами стінок стебел, підгризені стебла ламаються і тому посіви мають вигляд, ніби вони витолочені худобою або побиті градом. Поріг шкодочинності хлібного пильщика – 40-50 особин на 100 помахів сачком у фазу цвітіння – наливання зерна, 30 личинок на кв.м. у фазу молочної стиглості. За умов підвищеної  температури та вологості повітря можливе повсюдне збільшення чисельності й шкідливості  злакових цикадок.

     Продовжиться  відродження личинок хлібних клопів  (клопа шкідливої черепашки, маврського, австрійського, гостроголового клопів). Через  розтягнутий період  відкладання яєць та відродження личинок у  посівах одночасно зустрічатимуться перезимувалі клопи, яйця та  личинки різних віків. На більшій частині посівів розвиток комах проходитиме край полів.  Для збереження  технологічних і посівних якостей зерна у посівах твердих і цінних сортів пшениць захисні заходи від личинок клопів, і зокрема шкідливої черепашки варто проводити за наявності 15-30% личинок третього віку та чисельності 2-х і більше, на решті посівів за 4-6, в насіннєвому ячмені 8-10, товарних 20-25 личинок на кв.м.

В період  цвітіння  та формування зерна колосових культур   проходитиме  вихід з грунту та живлення в  колосках імаго  хлібної жужелиці та хлібних жуків  (кузькі, красуна, хрестоносця). Поріг шкодочинності  для хлібних жуків 3 – 4 особини на кв.м.

У «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» рекомендують за перевищення порогів шкодочинності  зазначених шкідників застосовувати інсектициди з діючими речовинами: альфа-циперметрин, диметоат, лямбда-цигалотрин, гамма – цигалотрин, зетациперметрин, імідаклоприд, імідаклоприд+лямбдацигалотрин,  ацетаміприд, хлорпірифос+циперметрин, тіаклоприд+дельтаметрин та іншими дозволеними  відповідно до регламентів застосування.

Контрастні температури повітря та підвищена вологість повітря  сприяли ураженню зернових колосових культур хворобами: борошнистою росою, бурою листковою іржею, септоріозом  та іншими  плямистостями, кореневою гельмінтоспоріозною гниллю. У червні за підвищеного теплозабезпечення і відносної вологості повітря залишається загроза  захворювання зернових культур грибковими хворобами. За перевищення порогу  шкодочинності у фазу колосіння зернових:  для борошнистої роси – при ураженні   рослин понад 1% в умовах високої вологості – 95 – 100% і середньодобової температури повітря, іржі при ураженні рослин понад 1% в умовах високої вологості – 95  - 100%, тривалих і частих росах, дощовій погоді та температурі повітря для бурої і стеблової іржі – 18 – 25 С, жовтої іржі – 11 – 13С, карликової іржі ячменю – 15 – 18 С, септоріозу – при ураженні рослин понад 5%, частих дощах із вітрами, високій вологості повітря і   температури 20 – 25 С, гельмінтоспоріозної плямистості -   при ураженні рослин понад 1%, підвищеній вологості повітря – 95-97% і температури понад 15 С,  проводять обприскування зернових культур  у  фази колосіння – цвітіння  (VIII - ІХ етапи органогенезу) фунгіцидами. З огляду на спектр захисної дії та домінуючу хворобу у «Переліку  пестицидів  та агрохімікатів, дозволених до використання в  Україні» рекомендується  застосовувати фунгіциди з діючою речовиною: карбендазим, піраклостробін+ епоксиконазол, бікса фен + протіоконазол, флутріафол, азоксистробін + ципроконазол, пікоксістробін + ципроконазол,  флутріафол + карбендазим, тіофанат-метил та іншими.

Підвищена вологість і температура повітря 28-30   сприяє   розвитку  і поширенню  на  колосках  септоріозу і фузаріозу. Особливо  небезпечним може бути раннє зараження колоса  фузаріозом, зокрема у  фазу цвітіння, що створюватиме передумови формування щуплого неповноцінного зерна з низькою чи зовсім утраченою життєздатністю.

Ефективне оздоровлення рослин  від хвороб колосу  досягається обприскуванням  фунгіцидами під час формування зернівок з діючою речовиною: ципроконазол+пропіконазол, азоксистробін + ципроконазол, пропіконазол+прохлораз,  протіоконазол+тебуконазол+ спіроксамін, епоксиконазол+ тіофанат-метил та інші дозволені до використання в Україні.

При потребі обробітки проти шкідників і хвороб  можна сумістити.   

Під  час  бутонізації – цвітіння гороху  за помірно теплої й вологої погоди   розвиватимуться   і заселятимуть посіви: горохова попелиця,  горохова  зернівка, в загущених посівах гороху рослини хворітимуть на аскохітоз, пероноспороз, сіру гниль, борошнисту росу.    Суха спекотна погода сприятиме  (не нижче 21)    льоту  акацієвої (бобової) вогнівки, горохової плодожерки, трипсів, клопів, розвитку фузаріозного в`янення.

Посіви гороху (крім зеленого горошку) обробляються  в період бутонізації – початку цвітіння в разі наявності та перевищення ЕПШ (на 10 помахів сачком 2 – 3 горохового зерноїда, 250 особин попелиці, 2  особин трипсів на квітку, 25 – 30 яєць на кв.м. горохової плодожерки та акацієвої вогнівки) інсектицидами з діючою речовиною: тіаметоксам, диметоат, лямбда – цигалотрин+тіаметоксам,  альфа – циперметрин, зета - циперметрин  та іншими.

 У період відкладання  яєць гороховою плодожеркою, акацієвою вогнівкою, листогризучими совками випускають трихограму. Проти  аскохітозу, іржі, сірої гнилі, пероноспорозу, борошнистої роси  на посівах гороху проводять захисні заходи  фунгіцидами з діючою речовиною: ципроконазол+ азоксистробін,  азоксистробін,  флутріафол+ карбендазим та іншими  («Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»).

    Посіви сої повсюди заселятимуться і пошкоджуватимуться бульбочковими довгоносиками,  люцерновим клопом, попелицями, гусеницями листогризучих совок, чортополохівки, осередково  гусеницями лучного метелика.  Підвищена вологість повітря за  температури  повітря 18 – 260 С  сприятиме поширенню  пероноспорозуальтернаріозу, аскохітозу  За теплої сухої погоди можливий розвиток фузаріозного в`янення. Посіви сої  за чисельності шкідників: бульбочкових  довгоносиків - 8–15 жуків на кв.м, 2-5 люцернового довгоносика на рослину, 250 – 300 попелиць на 10 помахів сачка обприскують  одним із інсектицидів з діючою речовиною:  біфентрин,  імідаклоприд+лямбда – цигалотрин, хлорпірифос+циперметрин та інші.

Багаторічним травам повсюди завдаватимуть шкоди бульбочкові довгоносики, листковий люцерновий довгоносик, клопи сліпняки, попелиці та піщаний мідляк. Насінники багаторічних трав захищають шляхом підкосу рослин  та вивезенням зеленої маси з полів у фазах  стеблування – бутонізація.

Шкідники та хвороби технічних культур

        В посівах цукрових буряків через зменшення дії  токсичності рослин залишається загроза від  довгоносиків (звичайного бурякового,  сірого бурякового, чорного бурякового, амарантового),   піщаного мідляка,   дротяників.  Підвищена вологість  та достатня кількість тепла створюватимуть умови  для заселення  буряків  листковою попелицею, мінуючими  мухами, щитоносками.  Осередково  ймовірна шкідливість підгризаючих та листогризучих  совок, лучного метелика.

        За надпорогової чисельності шкідників:  звичайного бурякового довгоносика - 0,2?0,3; сірого  бурякового довгоносика  - 0,2-0,4;  блішок – 3-7; щитоносок – 0,5-1,2; мідляків-1-1,5  екз на кв.м, бурякової листкової попелиці -  заселено 5% рослин, застосовують інсектициди з діючою речовиною: ацетаміприд, альфа – циперметрин,  зета – циперметрин, гамма – цигалотрин, лямбда –цигалотрин,   хлорпірифос+циперметрин,  піриміфос – метил, тіаметоксам, дельтаметрин та іншими, дозволеними до використання в Україні.

 Проведення  розпушування міжрядь в посівах цукрових буряків  відповідно  до технологій  знищує  яйця і личинки   бурякових  довгоносиків, пластинчастовусих та  коваликів. 

      В другій половині червня за  температури повітря вище + 20оС і відносної вологості повітря понад 70%, періодичних дощів, існує ймовірність раннього розвитку  хвороб.

 Оздоровлюють посіви буряків,  за появи ознак пероноспорозу,  церкоспорозу на 3 – 5% рослин, борошнистої роси  на  5- 10 % рослин,  обприскуванням фунгіцидами з діючою речовиною:  диметоморф+манкоцеб, пікоксістробін+ципроконазол, флутріафол та іншими. За наростання хвороб  проводяться  повторні обробітки (бажано іншим фунгіцидом) через 12 – 15 днів. 

         Рослинам соняшника на початку червня  продовжуватимуть шкодити  сірий довгоносик, піщаний мідляк,  осередково  кравчик - головач. Тепла з періодичними опадами погода  сприятиме розвитку геліхрізової попелиці, цикадок.  За вологої погоди  розвиватимуться   хвороби: пероноспороз, фомоз, біла і сіра гнилі.  Осередково розвиватиметься  фомопсис і  іржа.

 Обприскування посівів соняшника, до цвітіння культури,  проводять у разі заселення клопами і геліхризовою попелицею понад 20% рослин, за відсутності ентомофагів  одним із препаратів  з діючою речовиною:  гамма – цигалотрин, лямбда – цигалотрин + тіаметоксам, дельтаметрин, хлорпірифос+ циперметрин та інші.

 Проти хвороб   перед цвітінням соняшника за  умов очікування епіфітотії  використовують один  із фунгіцидів з  діючою речовиною: карбендазим,  азоксистробін+ципроконазол, цимоксаніл+фамоксадон, флутріафол та інші. За потреби проводять через два тижні повторні обробітки.

      Рослини ярого ріпаку   пошкоджуватиме ріпаковий квіткоїд, хрестоцвіті блішки, попелиці, листоїд, прихованохоботники, листогризучі совки. За  підвищеної вологості повітря  набудуть поширення хвороби пероноспороз, фомоз, гнилі та інші. За надпорогової чисельності шкідників, з дотриманням санітарних строків останньої обробки до збирання врожаю, рослини обприскують інсектицидами з діючою речовиною: імідаклоприд+лямбда – цигалотрин,  тіаклоприд, хлорпірифос,  лямбда – цигалотрин  та інші.

 За дощової погоди у червні при  побурінні 70% стручків, за 14 днів перед збиранням  проводять десикацію.

Шкідники і хвороби  овочевих та плодових культур

Повсюди, масово виходитимуть з ґрунту та заселятимуть картоплю

та розсаду пасльонових культур колорадські жуки. Захищають рослини картоплі в разі заселення жуком 10% рослин та   за появи  личинок  першого – другого віків в чисельності 10-20 екз на кожній з 8-10% заселених рослин. Баклажани, помідори, перець слід обробляти при заселенні фітофагом  5% рослин.

        Для обробітку в приватному секторі проти колорадського жука застосовують інсектициди: антіжук-0,45-0,50 г на 3-5 л води, бомбардир-0,45-0,50 г на  5 л. води на сотку,  варант 200-1,5 мл на 8 л води на сотку, зелений щит – 1,5-2,5 мл на 5 л води;  ратибор-1,5-2,0 мл на 3-5 л води,  разит 1-2 мл на сотку, рубус – аква протект – 2 мл на 5 л води на 1 сотку, смерть жукам-0,7 г на 4-5 л води на сотку, актара 240 - 0,7-0,9  мл.  на 3-5 л води на сотку, меліор – 1,5 мл на 0,01 га, енжіо 247- 1,8 мл на 5 літрів води на 1 сотку,  каліпсо 480  - 1мл на 4-5 л води на сотку,  моспілан, АЦ люкс  – 0,5 г на 3-4 л води, кораген 20 – 0,5-0,6 мл на 3-5 л води на сотку , ампліго – 2 мл/100 м та інші.

За сухої жаркої погоди на  капусті, редисці, інших хрестоцвітих культурах повсюди завдаватимуть шкоди хрестоцвіті блішки, личинки капустяної мухи, гусениці  біланів,  совок, капустяної молі. Захистять  рослини  від зазначених шкідників обробітки  інсектицидами: актара к.с. 0,7 – 0,9 мл на 1 сотку на 3-5 л води, енжіо, к.с. 1,8 мл на 5 л води на 1 сотку,   термінатор, к. е -1-2 мл на 5 л води на сотку та інші.

На  картоплі і  томатах розвиватимуться  хвороби: макроспоріоз, фітофтороз,  на огірках  бактеріоз, пероноспороз,  на цибулі пероноспороз. За температури повітря  15 – 22 С  і відносної вологості повітря понад 87%  розвиток  та поширення хвороб зростатиме. У фазу бутонізації – цвітіння картоплю від збудників хвороб захищають обприскуванням:  дітан М  - 45, зп – 20г на 5 л води на 1 сотку, захист, зп – 10 – 20 г на 5 л води на 1 сотку, інфініто, к с – 15 мл на 5 л води, квадріс, к с – 6 мл на 5 л води на 1 сотку та іншими.

Рослини огірків захищають у фазі 2 – 3 листки – фунгіцидами: квадріс, к с  - 6 мл на 5 л води, ридоміл голд – 25 г на 5-6 л води, превікур енерджі, рк – 25 мл на 4 л води та іншими. Цибулю від пероноспорозу оздоровлюють квадрісом, к с – 6 мл на 5 л води, ридоміл голд, в. г. -  – 25 г на  5-6 л води, фитал, р. к – 20 мл на 5 л води.

       У плодових насадженнях відроджуватимуться   гусениці яблуневої плодожерки,  личинки яблуневого і грушевого плодових пильщиків.  Тепла і посушлива погода сприятиме зростанню чисельності і шкідливості сисних комах:  кліщів, попелиць, медяниць, щитівок, несправжніх щитівок.

     Погода за значних опадів сприятиме масовому прояву  в  кісточкових насадженнях коккомікозу, клястероспоріозу, кучерявості листків персика, у зерняткових насадженнях поширюватиметься парша, борошниста роса, плодова гниль.

     Від пошкодження  плодових насаджень гусеницями  яблуневої плодожерки, попелиці  в приватному секторі захистять  обприскування  інсектицидами дозволеними для  роздрібного продажу населенню:  альтекс, к.е – 2-3 мл на 6-10 л. води, анти гусінь, к.с. 4 мл на 10 л води,   дестрой, к.с 2-4 мл на 6-10 л води,  інспектор – 1г на 10-14 л води на 4-6 дерев, конфідор максі, в.г  – 0,7 г на 10 л води, каліпсо, кс 2 мл на 10 л води, люфокс, к.е. 10 мл на 10 л води, рубус протект, в.г 0,7 г на 10 л води, танрек, рк 2,5 мл на 10 л води, цезар, к.е. 4-6 мл на 10 л води та інші  з додаванням проти парші та інших хвороб       джек пот, к.е.  2-4 мл на 10 л води,  сапроль, к.е 10-20 мл на 10 л води,  скор, к.е.  2 мл на 10 л води, стробі, в.г.  2г на 10 л води, флінт, в.г. 2 г на 10 л води та іншими дозволеними  фунгіцидами.  

Слід пам`ятати, що захисні заходи проти шкідливих  об`єктів проводяться  в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години.   Не менше як за  три  доби, про час та місце  проведення обробітків, необхідно  обов`язково попереджувати   голів  сільських і селищних  рад, населення села та пасічників. На оброблених ділянках обов’язково виставляють попереджувальні знаки.

        При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватись загальноприйнятих  державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та  правил особистої гігієни.

Джерело: http://www.cherk-consumer.gov.ua/novyny/1855-fitoprohnoz-na-cherven-2020-roku


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь